PTTK

PTTK

PTTK

Jeżeli mowa o tego typu turystyce – która wiąże się nie z wydawaniem pieniędzy na ekskluzywne formy zakwaterowania czy wczasy pod gruszą rozumiane przede wszystkim w dzisiejszym świecie jako ofertę biur podróży w zakresie wyjazdu all inclusive, nie możemy pominąć zagadnienia instytucji PTTK. Czym jest ten skrót? Do czego się odnosi? Otóż jest to skrót, który nawiązuje do naszej polskiej organizacji o charakterze turystycznym. Jest to najstarsza tego typu instytucja a także zarazem największe stowarzyszenie tego rodzaju. Zgodnie z informacjami utrwalonymi na kartach historii, działalność instytucji PTTK tu charakteryzowanej datuje się na 1950 rok. W tym momencie zdecydowano się na zestawienie dwóch istotnych organizacji, a mianowicie połączenie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego a także Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

PTTK

I tak pierwsza z wyżej wymienionych organizacji została założona w 1906 roku, z kolei ta druga w 1873 roku. Ich działalność była długoletnia, ale po połączeniu obu instytucji powstało PTTK, które istnieje od paru dekad po dziś dzień i nic nie zapowiada, aby miało przestać istnieć. Zgodnie z danymi statystycznymi, w PTTK zrzeszonych jest praktycznie siedemdziesiąt tysięcy osób. Wszyscy oni są podzieleni na stosowne oddziały regionalne, jakie istnieją i funkcjonują na terenie całego państwa. W większości przypadków, w zasadzie ponad połowę uczestników to ludzie młodzi. W zakresie opisu oddziałów PTTK nie można nie wspomnieć o tym, że na ich czele stają specjalne zarządy, bowiem wszelkie oddziały PTTK wyżej wspomniane są indywidualnie prosperującymi jednostkami organizacyjnymi.

Co do tych zarządów z kolei, to są one wybierane na okres czterech lat. Na czele stoi Zarząd Główny. Jest on ulokowany w Warszawie. Ponadto można też wspomnieć o tym, że Zarząd ten jest typowany przez delegatów reprezentujących określone oddziały. Ma to miejsce w trakcie spotkania owych reprezentantów czyli na Zjeździe PTTK. Nie zapominajmy też o tym, że PTTK jest organizacją mającą nie tylko zrzeszać, ale i promować rozmaite typy form turystycznych, jakie są dzisiaj naprawdę bardzo szerokie. W tym zakresie można mówić śmiało, że PTTK łączy w sobie zainteresowanie na przykład turystyką górką, narciarską, rowerową, pieszą, motorową, kajakową, żeglarską.

Istnieje cała masa rozlicznych kółek, stowarzyszeń oraz specjalnych klubów. Wszystkie one łączą w sobie członków, którzy wspólnie mają podobne pasje – zamiłowanie na przykład do swobodnego nurkowania w morzach czy oceanach, biegami, speleologią, turystyką wysokogórską itd. W zakresie działalności realizowanej przez PTTK można także wymienić swoiste zbiory noclegowe. Do bazy głównej zalicza się kilkaset hoteli turystycznych, do tego pola namiotowe, campingi a także górskie schroniska. Jest zatem szeroka oferta dostosowana do preferencji turystów danej grupy. PTTK a w zasadzie jej oddziały posiadają także zawsze czynne placówki informacyjne. Dzięki temu można non stop uzyskiwać niezbędne wiadomości. PTTK świadczy pomoc przewodników czy też biura obsługi turystów.

Artykuł dzięki: kabiny prysznicowe z hydromasażem