Zuch

Klasyfikacja żeglarstwa

Klasyfikacja żeglarstwa

Istnieje wiele rodzajów żeglarstwa wodnego, w tym między innymi w grę wchodzi pływanie na jachtach, żaglowcach oraz z wykorzystaniem profesjonalnych żaglówek. Charakterystyczny rodzaj sportu wodnego wymieniony w tytule bazuje przede wszystkim na pewnym podobieństwie do kiteboardingu oraz windsurfingu. Jest to aktywność bazująca na pływaniu tak, aby samodzielnie sterować sprzętem.
Do kluczowych wariantów żeglarstwa zalicza się między innymi tak zwany jachting, jaki opiera się na pływaniu w formie typowo turystycznej. Jest to rywalizacja sportowa odbywająca się na jachtach. Żeglarstwo może również wystąpić w formie żeglarstwa lodowego, które odbywa się poza wodą, jednakże oczywiście drugi z wymienionych przykładów jest znacznie mniej powszechny i rzadziej wybierany. To w jaki sposób natomiast przeprowadza się klasyfikację w obrębie żeglarstwa jest uzależnione od kilku czynników bezpośrednio na ten podział wpływających. W grę wchodzi tu chociażby podział pod kątem takiego kryterium jak woda, lód czy też ląd.

Biorąc ten czynnik pod uwagę mówimy o żaglowcu w przypadku wody, bojerze w przypadku lodu oraz żaglowozu w przypadku lądu. Dodatkowo istnieje także podział pod kątem obszaru trenowania i biorąc ten czynnik pod uwagę mówi się o podziale na morski oraz śródlądowy. Jako rodzaj zaś wydziela się żeglarstwo sportowe oraz żeglarstwo turystyczne, czyli typowo rekreacyjne. Żeglowanie dzieli się także ze względu na sprzęt jaki wykorzystywany jest do jego uprawiania. W żeglarstwie występuje takżeWzorcowanie wag Kraków odpowiednia klasa, a więc nic innego jak swoista kategoria jachtów, desek używanych do pływania, czy też łodzi. Ponadto mówi się także o klasie olimpijskiej. Łącznie istnieje ponad trzydzieści wręcz blisko czterdzieści różnych jachtów, które wpisują się w klasę olimpijską.
Artykuł dzięki: obrazy olejne